Lejasciema puses ļaudis vienmēr tiekušies pēc zināšanām un gara gaismas. Lejasciemam ir bagāta skolu vēsture.
Par pirmās skolas dibināšanas laiku ir uzskatāms 1689.gads. Tam apliecinājums ir Ernsta Glika ziņojums par skolu atvēršanu Vidzemē. Par šo vēsturisko faktu atgādina piemiņas akmens, kas atrodas pie Lejasciema skolas un ir atklāts 1989.gadā sakarā ar skolas 300 gadiem.
Nākamās ziņas par skolas esamību Lejasciemā ir no 1727.gada, kad te bijusi mācību iestāde, un tajā strādājis skolotājs Pauls Roze. Ēka, kurā notikušas mācības, nodegusi, un jaunas skolas būve sākusies 1733.gadā.
19.gadsimtā tagadējā Lejasciema pagasta teritorijā atradās vairākas skolas. Tās bija - Kalnaskola, Grabažskola, Pirtsmuižas pareizticīgo skola, Dūres skola, Mālmuižas skola, Lejasciema draudzes skola. Ir pastāvējušas arī privātskolas. Sākotnēji tās atradušās muižās – Lejasmuižā un Amšu pusmuižā – un kalpojušas vācu tautības bērnu apmācībai.
Privātskolu attīstību 20.gadsimta sākumā sekmēja Lejasciema kā apdzīvotās vietas izaugsme un nepieciešamība apmierināt vajadzības pēc izglītības lielākam skaitam bērnu. 1913./1914.m.g. darbu sāka ministrijas skola, kas mācīties gribētājus piesaistīja ar to, ka nebija jāmaksā skolas nauda. 1919.gadā, padomju varas laikā, šī skola pārdēvēta par darba skolu. 1920.gadā tika atvērta Lejasmiesta vidusskola, kas pastāvēja 5 gadus un tika slēgta līdzekļu un piemērotu telpu trūkuma dēļ. Vidusskolas absolventu vidū bija rakstniece Anna Sakse. Paralēli vidusskolai Lejasciemā darbojās II pakāpes pamatskola. Strādāja arī I pakāpes pamatskola, kas 1928.gadā, kad Lejasmiestam piešķīra pilsētas tiesības, tika pārdēvēta par Lejasciema pamatskolu.
2021./2022.m.g. Lejasciema vidusskola tiek reorganizēta par pamatskolu, tādejādi 2022.gada jūnijā skolā tiek novadīts pēdējais 12.klases izlaidums. Savukārt, 2023./2024.m.g. oktobrī tiek reorganizēta Lejasciema pirmsskolas izglītības iestāde "Kamenīte", pievienojot Lejasciema pamatskolai.
SKOLAS HIMNA
Ģirts Ripa
Gita Gargažina
TEV, MANA SKOLA